Tak nejen represe, Facebook čelí i podvodníkům. Kdo jsou?

Facebook ještě ani svou kryptoměnu nepustil na světlo světa a už toho řada podvodníků zneužívá. Jedná se především o různé Facebookové stránky, které se tváří jako oficiální. Opak je však krutou pravdou. Jak jim nenaletět a jak je identifikovat?

Facebook stránky podvodníků ruší

Celý podvod různých kriminálních živlů spočívá v jednoduchém nabízení Facebook Libry, která reálně ještě vůbec nevyšla. Řada důvěřivců naletí na různé propagační materiály, které bývají vskutku věrohodné. V jednom z propagačních videí podvodníků je dokonce předabovaný Mark Zuckerberg, který vysvětluje, že Facebook Libru rozdali již prvnímu miliónu uživatelů. (Informoval o tom Washington post)

Jde samozřejmě o lest, o to však horší, že si podvodníci sami zakládají stránky pro svůj falešný byznys na Facebooku. Facebook potom čelí silné kritice, že si nedokáže sám pohlídat svůj vlastní byznys, když dovoluje těmto podvodným skupinám růst. Problém je však daleko hlubší. Nicméně Facebook ve své kampani v boji proti těmto skupinám jejich stránky na své platformě zakazuje. A mají k tomu důvod.

Reálně totiž mezi uživateli Facebooku, tedy i podvodníky, a Facebookem existuje určitá uživatelská dohoda a komunitní pravidla, na základě kterých si Facebook nemůže smazat něčí stránky jen tak. Vždy se musí jednat o porušení pravidel. V případě podvodných stránek to je ale jednoduché. Facebook totiž má ve svých pravidlech již dlouhodobě nastaveno, že všechny stránky nabízející kryptoměny budou odstraněny. Jak ale poznat skutečně podvodný web?

Jak poznat, že se jedná o podvod?

Rozsah a důmyslnost podvodníků je skutečně enormní. Nejen, že se snaží nabízet samotnou Libru, ale rovnou jakože přináší i pohodlné aplikace, které si lze za Libru zakoupit nebo v nich operovat. Samozřejmě, že uživatel pro zakoupení aplikace žádnou Facebook Libru nemá, ale přece oni mu ji nabídnou. Samotné nabízení Facebook Libry totiž funguje jen na určité množství uživatelů, nabízení aplikací je už důmyslnější a může mu podlehnout i obezřetnější uživatel.

Avšak hlavní krédo všech těchto podvodných skupin spočívá v navedení uživatele na své externí stránky, kde jej už pěkná grafika a marketingově zpracovaný web pohltí a oni zaplatí. Jedním ze znaků, že se jedná o podvodnou stránku je jednoznačné ovedení uživatele mimo facebookovou platformu, ovšem to dělá snad každá firma, která se přes tuto platformu propaguje.

Každopádně člověk by si řekl, že Facebook Libru přece nebude kupovat někde jinde než na Facebooku. Z tohoto důvodu lze tedy považovat přesouvání uživatele na osobní weby podvodníků jako za indikátor podvodného byznysu. Z logiky věci totiž vyplývá, že Facebook Libra nejspíš mimo Facebook ke koupi nebude.

Nicméně o podvod jde také vždy, kdy se vůbec Samotná Facebook Libra nabízí k prodeji. reálně totiž nevyšla a nelze ji oficiálně kupovat. Avšak tohle pravidlo bude platit pouze do doby vydání prvních mincí Facebook LIbry. Jak se bude proti podvodníkům chránit Facebook dál, to nelze říct. Pozoroně však budeme Facebook sledovat a o všem vás rádi informujeme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *