Rozhovor: David Marcus o projektu Facebook Libry

Zrovna včera byla hlava celého projektu Facebook Libry zpovídána v pořadu CNBC ohledně budoucnosti a odchodu partnerů. Jakou strategii libra Association plánuje použít a s kým se jí daří konstruktivně jednat?

Facebook v pozadí je spíše přítěží

A kdo by se tomu divil. na otázku, zda je Facebook pro vznik Facebook Libry spíše přínosem, David odpověděl velmi neutrálně. Dle něj se facebook Libra bez Facebooku a jeho dosahu služeb neobejde. Na druhou stranu, i když se jedná o trochu oddělené projekty Facebook ma na FL negativní dopad.

Facebook Libra je projektem celeho sdružení spolumajitelů, jenž tvoří Libra Association. David se vyjádřil, že Facebook zde nemá žádné přednostní hlasovací právo a jeho zastoupení v radě asociace je pouze 1/5 síly.

Komentář redakce:
Vliv Facebooku na celý projekt Libry je tedy pouze zlomkový, ale dopad Facebooku jako značky na nově vznikající Libru je zasadní a ne zrovna v dobrém slova smyslu.

V určitém úhlu pohledu by se dalo říct, že Facebook a Facebook Libra z úzkého vztahu mezi sebou moc netěží, ale spíše je to obou těmto značkám ve světě médií spíše přítěží. Vše se hraje jenom o čas, kdy bude Libra aktivní. Tehdy vzájemná propojenost Facebooku s projektem Libry začne přinášet ovoce.

Na vině jsou zde obavy a ne příliš dobrá popularita Facebooku v poslední době, co se uživatelských dat týče.

Členové Libra Association na pochybách

Během rozhovoru také došlo na téma odchodu společnosti PayPal z asociace. David k tomuto tématu řekl následující – „Členové asociace jsou pod tlakem“. Jak je to možné? Přece pro všechny by měl být tento projekt výhodný. No, není. Rozhodně pro PayPal ne. Na vině je tlak regulátorů přímo v USA.

David se v rozhovoru vyjádřil, že politický odpor vůči Libře je na domácí půdě zcela nečekaný. Samozřejmě, všichni čekali, že integrace Libry do finančního systému nebude jednoduchá, ale spíše bylo očekáváno komplikované jednáni s regulačními úřady. Situace je ale překvapivě obrácená.

Dle Davida Marcuse není až tak velký problém jednat s regulátory a implementátory. Ze společných diskuzí těchto subjketů s Libra Association vždy vnikají konstruktivní nápady a plodná řešení, ale diskuze s politiky… No, to už je oříšek.

Komentář redakce
Je nad míru jasné, že politické problémy Facebooku mají přímy dopúad na vzni a zavedení FL do běžného světa. Mnoho politiků, převážně senátorů chce, co nejvíce vytěžit z nedávno problematiky Facebooku a takový útok na Facebook Libru jim může přinést kladné body.

Největším problémeme je, že v ohrožení jsou i samotné partnerské společnosti asociace. Dle Davida společnsoti jako MasterCarsd, Visa Inc., Uber apod. obdržely ze strany senátorů varování, že změna finanční legislativní politiky v USa, která je reakcí an vznik FL, bude mít i značný dopad na podnikání samotných partnerských společností.

Něco takového dostává členy Libra Association pod tlak a značné riziko, rpto se nelze divet, že společnost PayPal z celého projektu Libry odsotupila. Poslední zprávy naznačují, že není samotná. I když se David snažil všechny v publiku i moderátora uklidnit,ž eúmysly Libry jsou skutečně cnostné, je jasné, že začátek plánování a uvažování o tom jak Libru vlastěn vydat, začínají až teprve teď.

Celý rozhovor ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *