Je vůbec Facebook libra dobrou kryptoměnou?

18. června 2019 Facebook oznámil vývoj nové kryptoměny s názvem Facebook libra. Vize Facebooku je vytvoření globální měny pro miliardy lidí, zejména těch, z rozvojových zemí, kteří nemají přístup k bankám nebo finančním službám. Mělo by se jednat o měnu, která umožní lidem jednoduše peníze buď poslat jiným lidem, nebo si za ně něco koupit.

Jak bude Facebook libra fungovat?

Tato kryptoměna nebude řízena pouze Facebookem, nýbrž celým sdružením Libra, což je švýcarská skupina, která zahrnuje 28 členů. Mezi nimi je například Uber, PayPal, Mastercard,  a mnoho dalších z oblasti technologií a financí. Facebook Libra má fungovat na principu Blockchainu, což je infrastruktura, na které se provádějí platby kryptoměny. Je to digitální neměnný záznam všech plateb, které v dané kryptoměně probíhají.

Blockchain spravují počítače

Blockchain je decentralizovaný. To znamená, že jsou veškeré transakce zpracovávány a ověřovány rojem nezávislých počítačů, než jedním rozhodčím či centrální bankou. Tyto nezávislé počítače se nazývají uzly. Účelem této decentralizované struktury je zvýšit bezpečnost – protože neexistuje žádný subjekt, který by mohl být napaden hackery. Je to tedy proti státní a proti bankovní nástroj. 

Je Facebook Libra vůbec kryptoměna?

Mnoho lidí se dohaduje o tom, zda se dá Facebook libra vůbec považovat za kryptoměnu. Není totiž decentralizována tak, jako je bitcoin. Zatímco s bitcoinovým blockchainem může teoreticky kdokoliv provozovat uzel, uzly Facebook libry budou spuštěny pouze ze serverů členů sdružení Libra – Facebook, Uber, a další. Žádná z těchto společností nebude mít individuálně možnost rozhodovat o tom, jak budou transakce zpracovávány a ověřovány – bude to kolektivní úsilí. 

Stále liberálnější fanoušci kryptoměny se ale bouří, protože bude Facebook libra ovládána klubem megakorporací. Obávají se, že by sdružení Libra mohlo pod tlakem vlády zpanikařit, kdyby například nařídila blokování transakcí a podobné. 

Co si o Facebook libře myslí centrální banky?

Nová měna bude spuštěna v roce 2020, ale to neznamená, že lidé už teď neřeší celou situaci. Facebook slíbil, že nebude používat platební údaje k cílení reklam, ale lidé Facebooku díky předešlým situacím již nevěří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *