Facebook Libra vs. svět

Facebook Libra začala a stále pokračuje jako velmi nadějný projekt, který se od svého zrodu potýká s mnoha problémy a na své cestě naráží na nové a nové nepřátelé. Kdo je to tentokrát?

Facebook Libra podléhá regulacím stále víc

Facebook Libra je známá tím, že se snaží do finančního světa vnést úplně novou měnovou dimenzi, avšak je zde problém. Byť chce Facebook Fundation zasáhnout především populaci chudých zemí, čelí odporu především ve světě západních rozvinutých zemí. Proč se tak děje?

Protože Facebook Libra je skutečně potencionálně silnou konkurencí celému západnímu bankovnímu trhu. Půjčky, úvěry, hypotéka, spořicí účty, převody – to vše již může být díky Facebook Libře minulostí, která díky plošnému zásahu Facebooku dokáže strhnout na svou stranu všechny své uživatele.

Není proto divu, že negativní ohlasy vůči Facebook Libře vznikají téměř po celém světě. Avšak nikoliv ze strany možných uživatelů, ale ze strany vlád, korporací a další možné konkurence. Vlády se doslova bojí, že by snadno dostupná Facebook Libra rozvrátila sílu jejich domácí měny.

FBL přichází o spojence i pevné datum spuštění

Nedávno světem proletěla zpráva, která jasně říká, že Facebook LIbra přišla o jednoho ze svých velkých spojenců – PAYPAL Ke všemu je Mark Zuckeberg i celá Facebook Fundation pod tlakem, jelikož všichni očekávají pevné datum vydání, které však postupně mizí.

Původní datum spuštění Facebook Libry se očekávalo v prvním kvartálu příštího roku. Nyní si již Mark Zuckeberg není tímto datumem jistý. Lze se mu divit? Nikoliv. Je pochopitelné, že Facebook Fundation chce svou Libru spustit se vším všudy a tak, aby nenarážela na zákony jiných zemí.

Jenže s tím, jak vzniká proti FBL celosvětová opozice, tak se musí FBL přizpůsobit novým podmínkám, na které je nucena reagovat. Datum spuštění se proto posouvá na neurčito. Nelze říct, že by se jednalo o smrtelný klín, který by FBL ukončil, ale problém to nejspíše bude a my si na FBL budeme muset ještě počkat.

Tak jako tak FF plánuje spuštění FBL napřed ve východních chudších zemích. Spuštění v Evropě by mělo následovat až poté. Ale nelze říct, jak dlouhá prodleva to pro Evropu bude.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *