Facebook Libra se střetává s konkurencí. Kdo je oponentem?

Nová měna Facebook Libra získává čím dál větší pozornost. Neustále se o ní diskutuje, někteří k ní nemají důvěru, jiní se nemohou dočkat nových možností, které Libra přinese. Jedno je však jisté – Facebook Libra má a bude mít konkurenci. V čem bude spočívat a proti komu musí čelit?

Facebook Libře už teď mnoho lidí nevěří

Ještě předtím, než Facebook představil svou vizi globální kryptoměny, byl Facebook již téměř monopolem v sociálních médiích. Není proto divu, že jakmile oznámil novinky o kryptoměně, začalo se o ní psát a dlouze diskutovat. Mnoho lidí již ale Facebooku nedůvěřuje. Dříve měl nechvalně známé problémy s udržením osobních údajů uživatelů, díky čemuž mu mnoho lidí přestalo důvěřovat.

Plánují předpisy proti Facebook Libře 

Červnové oznámení Facebooku, že se snaží vytvořit novou kryptoměnu, aby online platby byly levnější a snadnější, se ve Washingtonu rychle setkaly s odporem. Přestože je projekt společným úsilím se společnostmi Visa Inc., PayPal Holdings Inc. a dalšími 25 partnery – a Facebook zdůraznil, že nemá nad projektem větší moc než ostatní – jeho významná role vzbudila kritiku ze strany politiků, kteří se již obávali problémů sociální sítě s ochranou soukromí a tržní silou z minulosti.

Prezident Donald Trump dokonce v řadě příspěvků na Twitteru napsal, že Libra bude mít malé postavení i spolehlivost a že není fanouškem bitcoinů ani dalších kryptoměn. Američtí zákonodárci plánují nové právní předpisy, které by spuštění Libry ztěžovaly. V posledních dvou měsících se také zaregistrovaly do lobby na Facebooku o kryptoměnách minimálně čtyři nové firmy. Nejnovějším žadatelem byl Jogn Collins z FS Vector, který je bývalý výkonný pracovník s kryptoměnnou burzou Coinbase Inc.

V ohrožení je více měn, než jen Facebook Libra

Zastánci digitální měny se obávají, že některá z navrhovaných legislativních opatření pravděpodobně zruší více digitálních měn než jen Libru. Bitcoin a jeho podporovatelé tvrdí, že je méně měnou než zásobou hodnoty, protože jeho cena se může pohybovat nahoru nebo dolů. Takzvané stabilní mince, jako jsou USD Coin a Tether, však mají pevnou cenu a mohly by být již zmíněnými právními předpisy zasaženy. Libra  je podobná stabilním mincím, ale byla by podpořena několika různými měnami, nikoli pouze americkým dolarem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *