Facebook Libra. Co vše se od jejího ohlášení stalo a vznikne vůbec?

Facebook Libra je dnes již díky svému otcovskému gigantu světoznámým projektem, za jehož tvorbou stojí sdružení společností. Aktuálně však není jisté, zda vůbec vznikne. Ve hře je mnoho faktorů a odchod důležitého partnera.

Facebook Libra s cíli, jež ohrožující bankovní sektor

Dokáže si dnes vůbec někdo představit, že banky a vlády jsou od sebe navzájem oddělené instituce? Existuje vůbec stát, který by nedisponoval svou vlastní národní bankou? Facebook Libra ještě není na světě a už vzniká řada otázek. Avšak proč je spojení těchto témat a Facebook Libry tak důležité?

Abychom správně odpověděli na tuto otázku, musíme jít do hloubkové podstaty samotné Facebook Libry (FL). FL jako taková je vysoce ambiciózním projektem, který by se dal nazvat jako předně revolučním, co se světa kryptoměn, ale i obecně financí týče.  Facebook Libra si totiž klade za cíl zpřístupnit řadu finančních služeb v zemích, kde k nim lidé běžně nemají přístup.

Mluvíme zde o zemích, jako jsou státy blízkého středního východu a chudší státy Asie a Afriky. V těchto zemích je kvůli slabé ekonomice relativně chudé i obyvatelstvo a systém vyhledávání pohledávek je v některých státech těchto oblastí ještě v dobách středověku a bez řádného legislativního ošetření. To ve výsledku způsobuje, že banky se svými službami nemají o tyto oblasti a jejich obyvatele zájem.  Avšak Facebook Libra ano

Nejen banky, ale i státy jsou v nebezpečí

Že mají banky proti Facebook Libře výhrady, o tom není pochyb. Ale proč tomu tak je?  Jednoduše, za Facebook Librou totiž stojí Facebook se všemi jeho službami. Pokud by Facebook Libra vznikla a lidé by si mohli skrze Facebookový účet vzájemně mezi sebou posílat peněžní hodnotu, všem bankám by se v daných sektorech do budoucna zavřely nadobro dveře. Protože i když se jedná u chudší oblasti, které nejsou pro finanční sektor zajímavé, lidé zde zpravidla disponují facebookovým účtem a využívají jeho služeb.

Facebook Libra je tak prostě pro všechny soukromé banky až příliš silnou konkurencí. Ostatní kryptoměny nikdy nebudou mít tak silný marketing a potenciální skupinu uživatelů jako Facebook Libra, a proto do dnešního dne nebyly i se svou decentralizací bankám takovým trnem v oku. Dobře, ale proč to vadí i vládám různých států?

 Vlády se budou muset vypořádat s faktem, že jejich měna bude tratit na hodnotě. Lidé raději upřednostní Facebook Libru, kterou budou moci jednoduše a snadno využívat z pohodlí svého účtu. Národní měny se tak stanou v řadě zemí sekundární variantou. A to ještě nemluvně o tom, že každý stát bude muset přijít se svým vlastním systémem regulace, aby věci řádně balancoval. Příkladem takového silného odmítnutí Facebook Libry je Indie.

Indie hrozí, že postaví Facebook Libru mimo zákon

Indiie je známá svým historicky pesimistickým přístupem vůči kryptoměnám obecně. Facebook Libra je pro indickou vládu už takovou třešničkou na dortu, avšak s velmi hořkou chutí. Dle ředitele indického ústavu pro ekonomické záležitosti – Subhash Garg, jsou celkový design a podstata Facebook Libry značně nečitelné a ekonomiku ohrožující.

V roce 2018 byly v Indii veškeré aktivity bank s kryptoměnami postaveny mimo zákon, přičemž peer to peer obchodování legální zůstalo. Je nutno říci, že Indie je 3. největším hráčem na poli ekonomiky, co se asijského kontinentu týče a počet obyvatel zde tvoří téměř 1/3 celého kontinentu. Pro Facebook Libru to je ztráta značného množství potenciálních uživatelů.

Na základě těchto faktů Facebook Association už nadále neuvažuje o implementaci své kryptoměny do této oblasti. A to není všechno.

PayPal odchází z Facebook Association

Jednou z velkých výhod Facebook Libry je také fakt, že je plně krytá hmotnými komoditami (zlato) a její kontrola nespadá pod ruce výhradně Facebooku samotného. Plnou kontrolu nad touto kryptoměnou má sdružení Facebook Association, kterého je Facebook členem, ale je pouze jedním z mnoha.

Facebook Association je tvořena mnoha členy, kde mezi ty nejznámější patří např. MasterCard, Visa Inc., Stripe, eBay nebo Mercado Pago. Všichni tito členové se jednak podílí na kontrole a řízení celého projektu Libry, ale zároveň jsou ručiteli oněch hmotných komodit. Pro svět klasickým měn je to ohrožení už jenom z toho principu, že řada národních měn není ničím krytá.

Odchod společnosti Paypal je tak tvrdou ránou pro celý projekt. Samotný Mark Zuckerberg se vyjádřil, že pod tíhou aktuálních skutečností (represe vlád a tendence Libru regulovat) se odsouvá spuštění Facebook Libry na neurčito. Původně měla být Facebook libra dostupná už v prvním čtvrtletí příštího roku na asijském kontentu. Budoucnost možná nejambicióznějšího projektu ze světa kryptoměn je tak nejistá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *