Co je to Facebook Libra Coin

Facebook Libra – nová globální měna založená na blockchainu, která má znamenat jednoduchý přístup k finančním operacím pro všechny

Facebook dne 18. 6. 2019 v 11 hodin oficiálně oznámil to, o čem se doposud několik týdnů spekulovalo. Tedy, že nabídne svým uživatelům měnu založenou na decentralizovaném blockchainu a zároveň uvedl, že vůdčí role firmy tímto v podstatě končí.

Kdo tuto novou měnu Facebook Libra bude řídit?

Vedení se chopila nezisková Libra Association vytvořená desítkami světových firem, neziskových společností a akademickým institucí. Zde FB plánuje být pouze jedním ze zakládajících členů a nic víc.

První informace o tom, že FB chce mít vlastní kryptoměnu se objevily už v květnu 2018 a vývojáři na tom intenzivně pracují minimálně 2 roky. To jsou také důvody, proč se o FB zajímali i američtí regulátoři a také výbor amerického Senátu.

Zajímavé je, že i když musel být vývoj velmi nákladný, zdrojový kód je k otevřený a plně k dispozici dalším vývojářům a firmám.

Co to ten Facebook Libra Coin vlastně je a v čem je tak unikátní?

Nová měna Libra rozhodně není něco jako další Bitcoin. Od běžných kryptoměn se distancuje a to hlavně proto, že chce být důvěryhodným a stabilním finančním nástrojem s nízkou inflací.

Nehledě na toto prohlášení ji s ostatními kryptoměnami stále spojuje fakt, že se jedná o blockchain měnu. To má znemožnit podvody na straně jedné a na druhé usnadnit a zabezpečit transakce. Od svého počátku má předvybrané tzv. validátory. Tím se liší od ostatním kryptoměn, neboť tuto roli u nich může zahrát prakticky kdokoliv.

Na důvěryhodnosti také přidává, že je podložená konkrétními finančními aktivy a není navázána na jednu konkrétní měnu, ale v rezervním koši jsou garance v amerických dolarech, eurech, britských librách a japonských jenech.

Další odlišností je neomezenost počtu liber v oběhu. Ten by se měl vyvíjet od poptávky a zájmu lidí. Dynamický tedy bude také v poklesu i dle velikosti rezervního koše.

Co je cílem FB libry?

Hlavním úkolem je nabídnout finanční nástroje lidem, kteří v současnosti stojí mimo běžné bankovnictví. Podle nezávislých údajů se jedná o asi 1,7 miliardy lidí na světě, hlavně v rozvojových zemích. Přitom přibližně miliarda těchto lidí používá mobilní telefon a další zhruba půl miliardy má přístup k Internetu. Pro tyto lidi by to mohlo znamenat vůbec první zkušenosti např. s ukládáním či s převody peněz.

Libra chce samozřejmě nabídnout jednoduché finanční operace, jako jsou zejména posílání peněz či bezhotovostní platby, i pro lidi ve vyspělých zemích, kteří běžně využívají bankovních služeb. Těm to umožní ušetřit na zbytečných bankovních poplatcích, zkrátí dobu odesílání plateb apod.

Současný finanční systém by to ohrozit nemělo, protože podíl placení novou měnou bude v globálním měřítku zanedbatelný (tedy alespoň v nejbližších letech).

Lze očekávat podobně výdělečný vývoj této měny jako u bitcoinu?

Určitě ne. Libra by neměla sloužit ke spekulativnímu obchodování, ale jako běžně akceptovaný doplněk. Na prvním místě je dlouhodobá stabilita a minimální výchylky kurzu.

Zda tomu tak opravdu bude, samozřejmě nevíme. Hodně bude záležet na prvních zkušenostech a pocitech uživatelů.

Z prvotních ohlasů se ukázalo, že mnozí běžní uživatelé Libru podezřívají, že se má stát jakýmsi ďábelským nástrojem Zuckeberga k ovládnutí světa. Naproti tomu je ale spousta názorů expertů, kteří tvrdí, že se jedná o mimořádně poctivě a dobře připravený počin. Uvidíme…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *